IP güvenlik sistemleri asıl amacı olan güvenlik olmasıyla birlikte insanların bir arada yaşamaya başlamasıyla birlikte kullanılan ve neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kavram olduğunu belirtmek gerekmektedir. Uzun yıllardır güvenlik sorunu insanların en önemli sorunlarından biri olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. IP güvenlik sistemleri gelişen teknoloji ile güvenlik önlemleri de eskiye nazaran oldukça arttığını söylemek gerekir. Özellikle son zamanlarda güvenlik açıklarının artması ile var olan güvenlik ihtiyacının her geçen gün daha önemli hale gelmesiyle de bu alandaki teknolojik yenilikler hızla devam ettiğini söyleyebiliriz. IP güvenlik sistemleri gelişimi analog kamera sistemleri ile başlangıç yaptığını söylemek mümkün olmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir hızla IP tabanlı sistemler üzerine gidilmeye de devam edilmektedir.

 

IP güvenlik sistemleri büyük ve karmaşık kurum alanlarında büyük kolaylıklar sağladığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte daha ucuz maliyetler getirmektedir. Ayrıca IP güvenlik sistemleri alanındaki gelişmeler sayesinde güvenlik kameraları kullanıcılara çok çeşitli ek olanaklar da sunulduğu görülmektedir. IP güvenlik sistemleri işletme maliyetlerini düşürmesi sebepleriyle tercih nedeni çok daha fazla olmaktadır. İstenilen fiyat aralığında istenilen özelliklere sahip güvenlik özelliklerinde çeşitlenmektedir. Firmamız tarafından en çok önemli verilen nokta ise ihtiyacı optimum şekilde çözecek en ucuz maliyetli sistemi oluşturmak gerektiğini firmamız olarak bilmekteyiz. IP güvenlik sistemleri güvenlik ve denetleme gibi amaçlarla istenilen yerleri uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantısından yararlanılarak ister kablolu ister kablosuz olarak kullanılabilen bir sistem türüdür.

 

IP güvenlik sistemleri özel cihazların kullanılması yerine de istenilen ölçekte genişletilebilen hard disk dizilerinin ve veri depolama sistemlerinin kullanıldığı sistemlerden oluşmaktadır. IP güvenlik sistemleri hareket ettikleri gibi programlayabilme dışında görüntü kaydedebilme ve alarm-hareket algılayabilme gibi birçok özelliğe sahip olmaktadırlar. Oluşturulan sistem yaklaşımında maliyet ve en fazla kapsama alanı kavramları göz önünde bulundurularak üretimler gerçekleştirilmektedir. Kriter işlemleri firmamız tarafından yapıldıktan sonra mevcut ağ altyapısı ile sistemin çalıştırılması için ne gibi çözümler bulunacağı belirlenmeye başlayarak projeye devam edilmektedir. İyi bir ağ altyapısında sahip kampüs yerleşkelerinde sistem daha performanslı çalışmalar sergilemektedir.