Fiber optik sonlandırma işlemlerinde Optik Dağıtım Çatısı ve fiber optik Patch Panel sonlandırma teçhizatları kullanılmaktadır. Fiber optik kablo ile iletilen ışık sonlandırılarak sayısal veriye dönüştürülmektedir. Fiber optik sonlandırma konusunda tarihe doğru geri bir adım atmak gerekir ise ilk olarak hafif kablo olarak 1842’ de kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Fiber optik sonlandırma ışığı kılavuzlayıp çok uzun mesafelere iletilmesini elde eden cam yada plastik şeklinde malzemelerden meydana getirilen bir transmisyon ortamının sona ermesi işlemine denilmektedir.

 

Fiber optik sonlandırma işlemlerin en önemli olan işlem ışığın kullanıldığı yazışma sistemleri son zamanlarda eskisine göre hızlı bir iletişim aracı olduğu için çok fazla ilgi görmektedir. Işık dalgalarını yeryüzü atmosferinde yaymak zor ve elverişsizdir. Günümüzün her an yenilenen teknoloji ile ve bu teknoloji sürekli her an takip eden firmamız sayesinde önde gelen çeşitli ve geliştirme laboratuvarlarında bir ışık dalgasını ve bu dalgayı bir kaynaktan bir varış yerine göndermek üzere cam veya plastik fiber kabloların kullanıldığı sistemlerle alakalı araştırmalar yapılarak sürekli teknoloji takip edilmektedir. Fiber optik sonlandırma eski çağdan daha çok yeni çağın ve teknolojinin trendi olan fiber optik kablolar sayesinde bilgi taşıyan kontakt sistemlerine fiber optik sistemler denir. Fiber optik sonlandırma çalışma prensibi temel optik kurallarına dayanır.  Kısaca bu durumu şu şekilde anlatmak sizler için de kolaylık sağlayacaktır. Açıkçası burada asıl söylenmesi gereken işlem az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açışına bağlı olarak yansıması ya da kırılarak ortam dışına çıkması mantığına dayanmaktadır.

 

Fiber optik sonlandırma ışık dalgası çok yüksek frekanslı bir elektromanyetik sinyal olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Fiber optiğin asıl çalışma mantığı ile var olan performansı Maxwell denklemlerini uygulamak sureti ile tamamıyla analiz edilebilse de bu oldukça karmaşık bir yöntem olarak çalıştığını söylemek mümkün olmaktadır. Fiber optik sonlandırma işleminde asıl sahip olunan durum ise her saydam nesne bir kırılma indisine sahip olmaktan geçmektedir. Işığın kırılma oranı kırıldığı maddenin yoğunluğuna balı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fiber optik sonlandırma bir enerji türü olup hem boşlukta hem de hava su cam gibi maddesel ortamlarda dalgalar hâlinde yayıldığını da söylemek mümkün olmaktadır.